Maté
Maté – Cesmína paraguayská
Je to „čaj“ zvláštní chuti, mírně nahořklý, ale ne trpký. Připravuje se jako nálev z rozdrcených lístků cesmíny paraguayské a má povzbuzující účinky. Cesmína je strom 4 -
Za povzbuzující účinky vděčí maté nejspíš kofeinu, ale ten by při dlouhodobém užívání mohl vést k závislosti. Z odborného hlediska povzbuzuje intelektuální schopnosti, nervovou soustavu, svalstvo, srdeční a dýchací soustavu. Kofein má však obecně i negativní dopad, a tím je, při nadměrném užívání, riziko vzniku rakoviny. Podle nejnovější studie v Jižní Americe má dokonce maté jistou souvislost se zvyšujícím výskytem rakoviny plic. Jiný zdroj naopak uvádí, že maté obsahuje matein, který je svým složením podobný kofeinu, jen není návykový a má i silnější účinky. Normalizuje denní rytmus, nezatěžuje srdce a podporuje činnost mozku, působí močopudně, odvádí zadržovanou tekutinu z těla a podporuje trávení, ale potlačuje hlad, takže je využívaný i při hubnutí. Navíc slouží k detoxikaci organizmu a regeneruje střevní sliznici, zbavuje zácpy a u diabetiků normalizuje hladinu cukru v krvi. Posiluje funkci srdce a celého krevního oběhu a snižuje krevní tlak. Údajně taky pomáhá při depresích.
Tak si vyberte. Som z toho voľako kofeinově zmateiný. I tady bych doporučil všeho s mírou.Já osobně tyhle věci moc neřeším, neb mi maté chutná a patří mezi favority.
Příprava maté:
Maté se připravuje v tykvové nádobě zvané kalabassa (Indiáni říkají mati). Ta může být přírodní nebo hliněná či keramická. Popíjí se brčkem zvaným bombila, které může být z bambusu nebo kovu. Je zakončeno sítkem, aby se lísky nedostaly bombilou do úst. Do kalabassy připravíme 1 lžičku maté (možno i víc, podle chuti). Zalijem postupně, nejdřív teplou vodou, pak teplejší a nakonec horkou. Je to kvůli citlivosti některých látek na teplo. Vařící voda zničí chuť a látky v maté, taky by mohla popraskat kalabassa. Z vlastní zkušenosti vím, že v kalabase zůstane nápoj déle teplý.
Nedávno jsem si všiml, že někteří hosté v čajovně popíjejí studené maté. Přesněji maté zalité studenou vodou a oslazené. Vyzkoušel jsem to a přidal ještě citron nebo limetku a dá se to pít. Jen moje verze byla bez cukru, samozřejmě. Osvěžující.
Nejobvyklejší je maté ve své přírodní podobě, ale vyrábí se i různé míchanice a příchuti, ovšem ne vždy je to pro dobro věci. Jenom pražené maté (pampero) je bomba. Má jemnou kouřovou příchuť i vůni, barva nálevu je tmavě hnědá a myslím, že je i silnější. Doporučuji.